top of page
צביה בארי

מי אני ואיך אני יכולה לעזור לך? 

אני מעל גיל 60, במשקל תקין ומלאת אנרגיה.
אך מגיל הנעורים התמודדתי עם אכילה רגשית והפרעות אכילה.
עשיתי אינספור דיאטות ושנאתי את גופי.

מגיל 19 התחילו להופיע בזה אחר זה בעיות במערכת העיכול, עליה לא מוסברת במשקל לא משנה מה עשיתי, 'אטרפים' בלתי נשלטים לאוכל, עייפות נוראית, שינויים במצבי הרוח, סחרחורות, בחילות, כאבי ראש, כאבים בכל הגוף , מצבי רוח משתנים ובאיזשהו שלב גם בעיות בראיה. הרגשתי כמו אישה זקנה, חולה שלא יכולה לתפקד.

​הלכתי מרופא לרופא קרוב לעשר שנים. בניסיון למצוא פתרון. כל מי שהלכתי אליו נתן לי להרגיש שאני משוגעת, שאני ממציאה חצי ממה שאני מספרת וכל פעם הרגשתי כמו סכין בגב. הגעתי כמעט לייאוש טוטלי, היום, אחרי שאני עוסקת בתחום ההורמונים, אני מבינה עד כמה תסמינים מפושטים בכל הגוף, ושאף אחד לא היה שם בשבילי, כמו אולי בשבילך כדי להסתכל על התמונה כולה. ובגיל 29, די במקרה, חברה שלחה אותי למחלקה למחלות הורמונליות בהדסה עין כרם שבירושלים.  

שם הובחנתי במחלת האקרומגליה: מחלה הורמונלית נדירה וקשה שבעקבותיה נקבעה לי בזמנו נכות של 46%, ובמשך כ-6 שנה עברתי טיפולים רפואיים קשים שכללו שני ניתוחי ראש. מהר מאוד התמכרתי להורמון סינטטי, והייתי צמודה למכשיר שפמפם לי את ההורמון 24/7. עד שלוש אחה''צ הייתי סמרטוט, לא הייתה לי אנרגיה וממש היה לי קשה לתפקד. אמרו לי שאהיה נכה וחולה כל חיי שאני צריכה להשלים עם זה. כשרציתי להיכנס להריון בקשתי להתאשפז כדי להיגמל מהחומרים הכימיים שהזרקתי לעצמי במשך כחמש שנים. הרופאים התווכחו איתי, ומשהו אמר לי שאני עושה בחירה נכונה ושאהיה בסדר. הצלחתי בדרך נס להיכנס להיריון וילדתי את הבן שללי בניתוח קיסרי. אט אט השתקמתי והתחלתי לבנות חיים חדשים. היום אני כל כך מבינה נשים (וגברים גם) שמסתובבים במערכת הרפואית, ושבגלל בעיות הורמונליות כלל כך מפושטות, לא תמיד פוגשים רופא שבאמת רואה את התמונה כולה.

​הייתי בת 42 כשהתגלה אצלי סרטן השד. הייתי בתחילת גיל המעבר ובאותן השנים, חוויתי סערות רגשיות, בלבול, בעיות בזוגיות, גלי חום, כאבי ראש, עצבנות ומצבי רוח. היה לי מאוד קשה לשמור על משקל תקין. חיי המקצועיים והאישיים היו מאוד אינטנסיביים והיה לי קשה לאזן את חיי.

 

מחלת הסרטן הייתה סטירת לחי וגופי אותת לי בצורה ברורה שהגיע הזמן להתעורר, להתבונן פנימה לא רק על הדרך בה אני מנהלת את חיי, אלה על הרבה מהטראומות שחוויתי בחיי (ועל זה אספר לך בהזדמנות). הבנתי שהייתה לי קריאה לעשות חריש על חיי ולעשות שינויים. בחיפוש שלי אחר תשובות התנסיתי במגוון מאוד רחב של טיפולים ותהליכים להתפתחות אישית שאפשרו לי לפגוש ולרפא את עצמי מבפנים.

למדתי טיפול גופני-נפשי ורוחני במסגרות רבות גם בארץ וגם בארצות הברית ותהליך הריפוי הפיזי, הרגשי והרוחני שעברתי אפשר לי להבין עד כמה משברים בריאותיים ורגשיים באים כדי ללמד אותי ולשדרג אותי. ככל שעשיתי עבודה עם עצמי, במישור הפיזי, הרגשי, המנטלי והרוחני עלתה בתוכי המוטיבציה לקחת את עצמי בידיים ולסגל לעצמי אורח חיים מאוזן ונכון יותר עבורי.

הסרטן הייתה אחת המתנות הגדולות בחיי, מפני שנכנסתי עמוק אל תחום הרפואה שמשלימה, תחום רפואת תודעה וגוף נפש. נחשפתי לידע וחוויות שבחיים לא ידעתי שקיימים. שיניתי תפיסות עולם והחלטתי לקחת אחריות מלאה על החיים שלי ולהיות בשירות נשים כמוני בכל העולם שמוכנות לעשות דרך ולקחת אתת הבריאות הפיזית, המנטלית והרוחנית בידיים. 

למדתי יעוץ ואימון  לאורח חיים בריא עם התמחות באיזון הורמונלי על פי הגישה של הרפואה הפונקציונלית . שם גיליתי עד כמה שנויים בתזונה וגישה לחיים בכל המישורים עוזרים לי לאזן את ההורמונים ששיגעו אותי להגיע סוף סוף לגוף האנרגטי והיפה ששאפתי אליו, ולחיבור עמוק ואותנטי עם עצמי. 

במהלך 16 השנים שגרתי בארצות הברית השלמתי תואר שני בטיפול באמנות ותואר שני בעבודה סוציאלית קלינית. ניהלתי מרפאה פסיכיאטרית ועבדתי עם נשים, גברים וילדים. לימדתי באוניברסיטה, הקמתי מחלקה לטיפול 'גוף ונפש' בבית חולים Cleveland Clinic בעל שם בינלאומי והייתה לי קליניקה פרטית.

מאז גיל הנעורים אני מתמודדת עם אכילה לא מאוזנת כתוצאה מעניינים רגשיים. במשך השנים למדתי לזהות מה באמת גורם לי לרצות לטרוף את המקרר, ואני משתמשת במגוון רחב של כלים כדי להתחבר לצורך לאכול בצורה לא מאוזנת. 

 

כמטפלת מנוסה בבריאות הנפש הרגשתי מתוסכלת מהקצב האיטי בהתקדמות לקוחותיי, וכשהתחלתי לשלב טיפולי גוף נפש ממסורות שונות עם יעוץ לאורח חיים בריא התוצאות היו מדהימות!

ואז, יום אחד אני יושבת וכותבת הרצאה שאני אמורה להעביר לסטודנטיות במכללה לרפואה משלימה ותוך כדי הכתיבה, אני תופסת שכל מיני תסמינים שאני חווה בשנה האחרונה הם חלק ממחלה אוטואימונית של בלוטת התריס ובעיה של בלוטות יותרת הכליה (בלוטות הורמונליות קריטיות). 

לא היססתי לרגע, והבנתי שעלי להכניס את עצמי לאותו הפרוטוקול שאני אמורה ללמד את הסטודנטיות. טיפלתי בעצמי במשך שנה שלמה והיום, כן, אני חיה עם נכות של 45%, מנהלת את המחלה האוטואימונית שלי, ובאותו הזמן, אני רוצה לספר לך שאני חיה ממש טוב... אוכלת הרבה אוכל טעים, מנהלת אורח חיים בריא ועושה בחירות הרבה יותר נכונות עבור עצמי.

אני יודעת היטב היום שכדי לחיות חיים מלאים ומאושרים אני מתבקשת לדאוג לבריאות הגופנית והנפשית שלי   על בסיס יום-יומי, ואני מוכנה לעשות הכל על מנת לחיות חיים ארוכים וטובים. אני עושה את מה שאני עושה ומנהלת אורח חיים בריא באמת כי אני מחויבת לעזור לכמה שיותר נשים בארץ ובעולם למגר את המגפה של חוסר איזון הורמונלי שמשתוללת. אין היום כמעט אישה (ואני מוכרחה לומר גם גברים)שלא חווים איזהו תסמין של חוסר איזון הורמונלי כזה או אחר, בי אם הוא מאובחן או לא.

אני באמת מקווה שאת לא תצטרכי לעבור את הסבל שאני עברתי...שתקשיבי ללב שלך ותסכימי לגייס את כוחותייך כדי לחיות חיים מאושרים ובריאים.

bottom of page